Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » 1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Opublikowano: 28-02-2021

1 marca obchodzimy wyjątkowe Święto, o którym przypomina Szkolny Klub Historyczny. To  święto tych, którzy uczą nas, co to jest patriotyzm i poświęcenie dla Ojczyzny.
Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych, którzy wykazali się niezłomnością, odwagą i pozostali wierni wojskowej przysiędze do końca.

To Wielki Dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją.

Żyją dotąd, dopóki pamięta o nich Polska.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku jako hołd  Żołnierzom Wyklętym – ,, Żołnierzom Niezłomnym, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i  urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.”

Niezłomni walczyli o Polskę, naszą Ojczyznę z siłą i determinacją, która budzi najwyższy szacunek. Walczyli do końca z wiarą o świętą sprawę.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Dzień  1 marca stał się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych, świadectwem  męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. ŻOŁNIERZE WYKLĘCI, PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE 1944- 1963, którą udostępnił nam Instytut Pamięci Narodowej.

Żołnierze_wykleci

Link do filmu z wypowiedzią historyka Delegatury IPN M. Ostapiuka: https://www.facebook.com/watch/?v=267532664769637

 

ARCHIWUM

Skip to content
鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー