22 kwietnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem “Działanie na rzecz klimatu”. Każde nasze działania mają wpływ na zmianę klimatu. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę Ziemię.
Czym jest globalne ocieplenie? Termin ten bywa mylony z pojęciem efektu cieplarnianego, gdyż oba te zjawiska są skutkiem działania gazów cieplarnianych. Globalne ocieplenie jest wywołane działalnością człowieka i prowadzi do niepożądanych konsekwencji, przejawiających się zmianami klimatu niebezpiecznymi dla istnienia gatunków na Ziemi.
Średnią temperaturę powierzchni Ziemi w połowie XIX w. (przed rewolucją przemysłową) przyjęto jako temperaturę wyjściową do określenia amplitudy zmian. W połowie XX w. wzrosła ona średnio o 0,5°C, a w ciągu ostatnich 15 lat – już o ok. 1°C. Ten długoterminowy trend wzrostu temperatury nazwano globalnym ociepleniem. Jest on dodatnio skorelowany ze wzrostem koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze. Naukowcy przewidują, że jeśli nie zredukujemy emisji gazów cieplarnianych, to w roku 2030 wzrost średniej temperatury na Ziemi wyniesie 1,5°C, a pod koniec naszego wieku – nawet 4°C.
Skutki globalnego ocieplenia.
Jakie skutki dla życia na Ziemi będzie miał wzrost temperatury o 1,5°C lub więcej? Nasilone zostaną następujące zjawiska:
- fale upałów – już ich doświadczamy, a mogą być częstsze i dłuższe; są jedną z przyczyn degradacji gleby i zmniejszenia produkcji rolnej;
- niedobory wody pitnej – w Polsce mamy obecnie ujemny bilans wodny
- nasilenie rozkładu materii w glebie, co wiąże się z większą emisją dwutlenku węgla i metanu
- ocieplenie i zakwaszenie mórz – już wpływa na zmniejszenie połowów ryb i degradację ponad 70% raf koralowych;
- wzrost poziomu mórz i oceanów, spowodowany topnieniem lądolodów i lodowców
- wymieranie gatunków, w wyniku znikania lub przekształcania się ekosystemów klimatu zimnego i umiarkowanego.
Co możesz zrobić dla ochrony klimatu?
Każdy z nas jest odpowiedzialny za emisję dwutlenku węgla CO2 związaną z trzema dziedzinami życia: mieszkaniem, zakupami i transportem. Wszyscy też możemy wprowadzić następujące zmiany w codziennym zachowaniu, by zmniejszyć skutki globalnego ocieplenia:
- ograniczenie zużycia prądu i wody; wyłączanie światła po wyjściu z pomieszczenia, wyjmowanie ładowarki z kontaktu, mycie się pod prysznicem, zakręcanie wody podczas mycia zębów.
- zmniejszenie zużycia paliw kopalnych – korzystanie z transportu publicznego, wybór samochodu o małym zużyciu paliwa, zmiana sposobu ogrzewania domu na mniej emisyjny (np. zamontowanie wymienników ciepła, założenie ogrzewania gazowego), zmniejszenie strat ciepła w budynku.
- zmiana nawyków konsumenckich – kupowanie tylko tego, co niezbędne (produkcja i transport każdego towaru wiążą się ze zużyciem zasobów naturalnych i emisją CO2.
Zapraszam do wykonania plakatu o tematyce” Moje działanie na rzecz klimatu”
Prace można nadsyłać na Teamsa na lekcji biologii .
Małgorzata Dwojakowska