Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » 22 kwietnia –  Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia –  Światowy Dzień Ziemi

Opublikowano: 13-04-2021

22 kwietnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem “Działanie na rzecz klimatu”. Każde nasze działania mają wpływ na zmianę klimatu. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę Ziemię.

Czym jest globalne ocieplenie? Termin ten bywa mylony z pojęciem efektu cieplarnianego, gdyż oba te zjawiska są skutkiem działania gazów cieplarnianych. Globalne ocieplenie jest wywołane działalnością człowieka i prowadzi do niepożądanych konsekwencji, przejawiających się zmianami klimatu niebezpiecznymi dla istnienia gatunków na Ziemi.

Średnią temperaturę powierzchni Ziemi w połowie XIX w. (przed rewolucją przemysłową) przyjęto jako temperaturę wyjściową do określenia amplitudy zmian. W połowie XX w. wzrosła ona średnio o 0,5°C, a w ciągu ostatnich 15 lat – już o ok. 1°C. Ten długoterminowy trend wzrostu temperatury nazwano globalnym ociepleniem. Jest on dodatnio skorelowany ze wzrostem koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze. Naukowcy przewidują, że jeśli nie zredukujemy emisji gazów cieplarnianych, to w roku 2030 wzrost średniej temperatury na Ziemi wyniesie 1,5°C, a pod koniec naszego wieku – nawet 4°C.

Skutki globalnego ocieplenia.

Jakie skutki dla życia na Ziemi będzie miał wzrost temperatury o 1,5°C lub więcej? Nasilone zostaną następujące zjawiska:

  • fale upałów – już ich doświadczamy, a mogą być częstsze i dłuższe; są jedną z przyczyn degradacji gleby  i zmniejszenia produkcji rolnej;
  • niedobory wody pitnej – w Polsce mamy obecnie ujemny bilans wodny
  • nasilenie rozkładu materii w glebie, co wiąże się z większą emisją dwutlenku węgla i metanu
  • ocieplenie i zakwaszenie mórz – już wpływa na zmniejszenie połowów ryb i degradację ponad 70% raf koralowych;
  • wzrost poziomu mórz i oceanów, spowodowany topnieniem lądolodów i lodowców
  • wymieranie gatunków, w wyniku znikania lub przekształcania się ekosystemów klimatu zimnego i umiarkowanego.

Co możesz zrobić dla ochrony klimatu?

Każdy z nas jest odpowiedzialny za emisję dwutlenku węgla CO2 związaną z trzema dziedzinami życia: mieszkaniem, zakupami i transportem. Wszyscy też możemy wprowadzić następujące zmiany w codziennym zachowaniu, by zmniejszyć skutki globalnego ocieplenia:

  • ograniczenie zużycia prądu i wody; wyłączanie światła po wyjściu z pomieszczenia, wyjmowanie ładowarki z kontaktu, mycie się pod prysznicem, zakręcanie wody podczas mycia zębów.
  • zmniejszenie zużycia paliw kopalnych – korzystanie z transportu publicznego, wybór samochodu o małym zużyciu paliwa, zmiana sposobu ogrzewania domu na mniej emisyjny (np. zamontowanie wymienników ciepła, założenie ogrzewania gazowego), zmniejszenie strat ciepła w budynku.
  • zmiana nawyków konsumenckich – kupowanie tylko tego, co niezbędne (produkcja i transport każdego towaru wiążą się ze zużyciem zasobów naturalnych i emisją CO2.

Zapraszam do wykonania plakatu o tematyce” Moje działanie na rzecz klimatu”

Prace można nadsyłać na Teamsa na lekcji biologii .

Małgorzata Dwojakowska

ARCHIWUM

Skip to content
鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー