Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » 83 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

83 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

Opublikowano: 16-09-2022

W dniu 16 września 2022 r. w ZSM-E odbyły się prelekcje dotyczące wydarzeń związanych ze zbrojną napaścią Sowietów na Polskę. Prelegentem był pan Jakub Sidor z Olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.  W spotkaniach wzięli uczniowie naszej szkoły.

Organizatorzy: Zespół Nauczycieli Przedmiotów Humanistycznych, Regina Dawidczyk

 

Rys historyczny:

17 września 1939 r. o godzinie 4.00 rano wojska dwóch Frontów: Białoruskiego i Ukraińskiego Armii Czerwonej, w sile miliona żołnierzy, przekroczyły granice Rzeczypospolitej.

Przystępując do działań wojennych Związek Radziecki pogwałcił polsko – radziecki pakt o nieagresji, którego ważność upływała 31 grudnia 1945 r.

W operacji uczestniczyło 7 armii, 1 samodzielny korpus piechoty  i 1 grupa konno-zmechanizowana. Łącznie przeciwko Polsce użyto 30 dywizji piechoty, 12 brygad zmotoryzowanych i 10 dywizji kawalerii, czyli do uderzenia na Polskę przeznaczono ok. 630 tys. żołnierzy, 4700 czołgów (więcej niż mieli Niemcy) i 3300 samolotów.

Przekraczające 17 września granicę Polski wojska radzieckie napotkały opór jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza i innych oddziałów ochraniających granicę wschodnią naszej ojczyzny.

Działaniom Armii Czerwonej w Polsce towarzyszyły od samego początku niewiarygodne i okrutne zbrodnie wojenne. W Grodnie wymordowano 130 uczniów i podchorążych broniących miasta. Ten sam los spotkał generała Józefa Olszynę – Wilczyńskiego i towarzyszących mu oficerów. Podobne wydarzenia miały miejsce na całym froncie polsko – radzieckim. Ginęli nie tylko oficerowie – mordowano policjantów, ziemian, sędziów, urzędników państwowych, nauczycieli.

Jeśli chodzi o bilans agresji z 17 września to oblicza się, że Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tys. polskich żołnierzy, w tym ok. 18 tys. oficerów. Ok. 7 tys. żołnierzy poległo lub zginęło już po wzięciu do niewoli. W starciach zginęło ok. 3 tysięcy żołnierzy, ok. 10 tys. było rannych.

Dalszymi konsekwencjami agresji ZSRR na Polskę były masowe represje wobec Polaków i obywateli polskich przebywających na wschodnich terenach Rzeczypospolitej Polskiej, grabież polskiego majątku narodowego i dóbr prywatnych – w głąb ZSRR wywożono sprzęt produkcyjny i dokumentację z zakładów przemysłowych, lokomotywy, wagony, samochody oraz inwentarz żywy i martwy. Obrabowano polskie muzea, biblioteki oraz archiwa i prywatne zbiory dzieł sztuki.

 

 

ARCHIWUM

Skip to content
鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー