Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Konferencja naukowa “Wyklęci czy niezłomni?”

Konferencja naukowa “Wyklęci czy niezłomni?”

Opublikowano: 10-03-2017

10 marca 2017 r. wicedyrektor szkoły p. Maria Stawowa – Świerkowska i p. Beata Bartoś wraz z uczniami wzięli udział w konferencji naukowej dla młodzieży „Wyklęci czy niezłomni? Żołnierze antykomunistycznego podziemia w świadomości współczesnej młodzieży” w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie. Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów wygłoszonych między innymi: dr Waldemar Brenda z IPN z Olsztyna oraz mgr Jacek Karczewski dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych z Ostrołęki. Ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach zrobiła wystawa poświęcona losom żołnierzy niezłomnych przygotowana przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych z Ostrołęki. Czas spędzony na konferencji był prawdziwą żywą lekcją historii, zmuszającą do refleksji i pogłębiającą wiedzę młodzieży ZSM-E.
Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, powstańcy antykomunistyczni – te określenia od kilku lat towarzyszą nam, szczególnie 1 marca. Tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tak po latach oddajemy należny hołd tym, którzy nie pogodzili się z faktem, że powojenna Polska nie będzie krajem wolnym i niepodległym. Za tę postawę z rąk komunistycznej władzy spotkały ich prześladowania, więzienie, często śmierć. Spotkała ich także infamia – przez niemal pół wieku publicznie nazywano ich bandytami. Dokładnie tak samo w latach wojny Niemcy określali polskie podziemie. Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak Nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. (…) My walczymy za świętą sprawę, za wolną, niezależną, sprawiedliwą i prawdziwie demokratyczną Polskę!” – pisał w 1946 r. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Dziś już nie bandyci, a żołnierze, już nie bandy, a oddziały, już nie hersztowie, a dowódcy. W wolnej Polsce pamiętamy o tych, którzy tej wolności pragnęli.

ARCHIWUM

Skip to content
鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー