Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » “Legiony”

“Legiony”

Opublikowano: 24-10-2019

24 października 2019 r. uczniowie klasy 2Mm po opieką Pani Moniki Pęgier i Pauliny Modzelewskiej udali się do olsztyńskiego Multikina na polski film pt. „Legiony”.

Film opowiadał o realiach walki o niepodległość jaka toczyła się w okresie I wojny światowej. Postacie fikcyjne wzorowane na prawdziwych legionistach stykają się tu z tak ważnymi dla każdego Polaka bohaterami walki o wolność jak: brygadier Józef Piłsudski, porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”, rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz i porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki.

Na tle wojennej zawieruchy pojawia się również zupełnie przyziemny wątek, wątek miłości dwojga młodych ludzi, którzy pokochali się w tych trudnych czasach, przekładając jednak dobro ojczyzny nad dobro własne, walcząc o jej wolność.

Film wybrany przez samych uczniów nie zawiódł niczyich oczekiwań. Wychodząc z kina wszyscy byli dumni, że są Polakami a jednocześnie w głowach kłębiło się tysiące myśli:

Czy my, żyjący w wolnej Polsce, w obliczu wojny, potrafilibyśmy poświęcić tak wiele dla dobra naszej ojczyzny jak tamci młodzi legioniści?

Czy doceniamy to, że ktoś kiedyś zawalczył o to abyśmy dzisiaj mogli mówić po Polsku, chodzić do polskiej szkoły?

Co zrobiłbym/ zrobiłabym ja, gdyby przyszło mi żyć w tamtych czasach?

Najbardziej jednak dotyka fakt, że byli to młodzi ludzie, równolatkowie uczniów naszej szkoły, którzy nie wahali się oddać życia za wartości, w które tak bardzo wierzyli.

A nam w perspektywie zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości pozostaje pamięć o tych BOHATERACH.

ARCHIWUM

Skip to content
鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー