Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Przyszli elektrycy w poszukiwaniu wiedzy

Przyszli elektrycy w poszukiwaniu wiedzy

Opublikowano: 26-09-2019

26 września 2019 r. klasa 3 Ebs odbyła wycieczkę dydaktyczną na terenie miasta Olsztyna. Celem wycieczki było praktyczne zapoznanie uczniów z elementami systemu elektroenergetycznego.

Młodzież miała okazję poznać rozwiązania stosowane w dystrybucji energii elektrycznej w sieciach WN (wysokich napięć) oraz dostarczaniu jej do odbiorców po stronie sieci NN (niskiego napięcia). W pierwszej kolejności udaliśmy się na Główny Punkt Zasilający (GPZ) przy ulicy Sikorskiego. Uczniowie zaobserwowali zejście dwutorowej linii NN (najwyższych napięć) 110 kV do pola liniowego rozdzielnicy (GPZ). W polu liniowym poznali takie urządzenia jak odłączniki NN oraz gazo-wydmuchowe wyłączniki różnicowo- prądowe NN, które są w stanie wyłączać prądy zwarciowe w liniach NN.

Dalej w układzie pola stacyjnego widzieliśmy układy umożliwiające dokonywanie pomiarów dużych prądów roboczych, wysokich napięć, przesunięć fazowych itp. a były nimi przekładniki prądowe oraz przekładniki napięciowe NN.

Następnym polem rozdzielnicy GPZ było pole transformatorów. Były tam dwa transformatory 30 MVA 110 kV/15 kV. Z transformatora wychodziły obwody
o napięciu 15kV do rozdzielnicy, z której wieloma liniami SN (średniego napięcia ) energia rozprowadzana jest po terenie miasta i okolic.

Można było zaobserwować ciekawe i nowoczesne rozwiązania sieci dystrybucyjnej 110 kV. W okolicy marketu Liroy & Merlin uczniowie poznali system przejścia linii napowietrznej 110 kV w linię kablową. Widzieliśmy głowice kablowe wyprowadzone na słup kratowy z podwieszoną linią napowietrzną. Obok izolatorów przepustowych głowicy widzieliśmy zabezpieczenia przepięciowe, które mają wygaszać przepięcia powstające wskutek wyładowań atmosferycznych.

Uczniowie zapoznali się z systemem przejść sieci SN w linie kablowe. Na koniec wycieczki udaliśmy się pod napowietrzną stację transformatorową SN 15 kV/0,4 kV. Stacja posiadała zejście linii napowietrznej na ochronnik przepięciowy, izolatory konstrukcyjne oraz na izolatory przepustowe transformatora po stronie SN.

Od strony izolatorów przepustowych nn transformatora widzieliśmy zejście kablowe obwodu nn do rozdzielnicy z której liniami kablowymi w układzie TN-C energia rozprowadzona została do obiektów, w których mieszkają lub pracują jej odbiorcy. Omówiono też rolę układów pomiarowych bilansujących zamontowanych na stacji SN/nn.

Organizatorzy i opiekunowie: p. Piotr Piotrowicz i p. Beata Bartoś.

ARCHIWUM

Skip to content
鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー