Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Święto Liczby Pi

Święto Liczby Pi

Opublikowano: 14-03-2019

14 marca 2019 r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie odbyło się Święto Liczby Pi. Uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursach:
1. Prezentacja multimedialna – „Informacje i ciekawostki o liczbie π” – wykonanie prezentacji lub krótkiego filmiku o liczbie Pi;
2. Konkurs plastyczny „Dostojna liczba π” – wykonanie pracy plastycznej (obrazu, rysunku) o liczbie Pi;
3. Konkurs „Recytacja liczby Pi” – recytacja jak największej ilości cyfr liczby Pi, bicie rekordu w zapamiętaniu największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

Najciekawszą prezentację wykonał Jarosław Freitag – uczeń klasy 4M, wyróżnienie otrzymał Kamil Chodyko (4M). W konkursie na zapamiętanie największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi zostali nagrodzeni uczniowie klasy 3Ea – Kacper Budzeński (38 cyfr) oraz Kamil Szydłowski (33 cyfry). W kategorii plakat zwyciężyli: I miejsce – Łukasz Dąbrowski (1Mm); II miejsce – Konrad Machlewski (8SP); III miejsce – Wojciech Błaszczyk, Kacper Brzeziński, Mateusz Duda, Sebastian Symonowicz, Szymon Teresiński (4Ea), wyróżnienie otrzymał Jakub Kozacki (1Ea).

Dzień Liczby Pi to święto, które rokrocznie obchodzone jest 14 marca. Data 14 marca kojarzy się z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi – w USA termin “14 marca” zapisywany jest jako 3.14. Pi (zwana inaczej ludolfiną) jest jedną z pierwszych liczb niewymiernych. Dlatego też 3,1415926535897932384626433832795028841971693993751058209749445923078 to nie całość, a jedynie początek rozwinięcia liczby Pi. Na co dzień, przy opisywaniu liczby Pi, stosuje się jej przybliżenie – 3,14. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa “perimetron”, oznaczającego obwód.

Liczba Pi stanowiła również natchnienie dla wielu artystów. Słynna poetka, Wisława Szymborska napisała wiersz o liczbie Pi. Poniżej przedstawiamy fragment utworu.
Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem,
osiem dziewięć obliczeniem,
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie.
Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie gratulujemy.
Organizatorzy: Magdalena Staniszewska, Monika Pęgier, Iwona Proniewska-Bombała

ARCHIWUM

Skip to content
鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー