Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTO NARODOWE 3 MAJA

ŚWIĘTO NARODOWE 3 MAJA

Opublikowano: 30-04-2021

„Wiwat król, przyjęliśmy konstytucję” – tymi słowami część posłów witało w 1791 roku ustawę rządową, zwaną Konstytucją 3 Maja. Akt ten stanowił ukoronowanie prawodawczej działalności sejmu z lat 1788-1792. Była to pierwsza konstytucja w dziejach Europy, wyprzedziła francuską, oraz druga w historii świata, przegrywając z aktem Stanów Zjednoczonych. Być może nie była tak daleko idąca we wprowadzanych zmianach jak wyżej wymienione, lecz jej znaczenie było równie wielkie.

Znalazły się w niej liczne idee oświeceniowe m.in.: zwierzchnictwo narodu, podział władzy, kadencyjność, przywileje dla mieszczan. Jednocześnie likwidowała największe bolączki ówczesnego ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czyli liberum veto oraz wolną elekcję. Jednak największą wartością Konstytucji 3 Maja był konsensus pomiędzy jej autorami, czyli królem a reformatorską opozycją, który stanowił silny impuls budzący świadomość narodową dużej części szlachty i mieszczan, co zaowocowało późniejszymi przemianami społecznymi.

Według niektórych autorów Konstytucja 3 Maja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny”, co częściowo ukazały późniejsze wydarzenia. Jednak wola ta przetrwała 123 lata zaborów, aby powrócić w 1919 roku w postaci uchwalonego święta, które po II wojnie światowej zostało zdelegalizowane przez władze komunistyczne, ze względu na swój charakter. Powróciło w 1990 roku i obchodzone jest corocznie jako jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych.

3 maja 2021 r. przypada 230. rocznica uchwalenia Ustawy rządowej. W tym roku w związku z epidemią Konstytucja 3 Maja szczególnie mocno przypomina swoje uniwersalne przesłanie i stanowi wzór współpracy pomimo politycznych podziałów.

 Działające w naszej szkole Koło Historyczne im. Armii Krajowej serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z materiałami związanymi z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja:

https://www.youtube.com/watch?v=y08GQFZI7F4

http://agad.gov.pl/wp-content/uploads/2018/12/Konstytucja-3-maja_PL-v5.pdf

Warto dodać, że z inicjatywy Koła Historycznego uczniowie klasy 1 EaC wykonali plakaty upamiętniające 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji, do których obejrzenia zapraszamy.

 

3m1 3m2 3m3 3m4 3m5 3m6 3m7 3m8 3m9 3m10 3m11 3m12

ARCHIWUM

Skip to content
鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー