Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Uroczystość z okazji 28 rocznicy powołania Straży Granicznej

Uroczystość z okazji 28 rocznicy powołania Straży Granicznej

Opublikowano: 10-05-2019

10 maja 2019 roku uczniowie klasy 1Mm Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie, realizujący innowację pedagogiczną „Bezpieczeństwo narodowe – przygotowanie do służby mundurowej”, uczestniczyli w obchodach 28 rocznicy powołania Straży Granicznej, które odbyły się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Organizatorami uroczystości byli: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie i Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, którzy zaprosili przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, delegacje samorządowe, przedstawicieli duchowieństwa oraz młodzież klas mundurowych.
Przed spotkaniem nastąpiło otwarcie wystawy IPN poświęconej Korpusowi Ochrony Pogranicza, który w latach 1924-1939 chronił wschodnich granic II Rzeczypospolitej, a jednocześnie był krzewicielem polskości na kresach wschodnich. W czasie prelekcji historycznej pan Sebastian Nowakowski z IPN przybliżył młodzieży zadania i role, jakie pełnili przedstawiciele KOP-u, którzy nie tylko dbali o nienaruszalność naszych granic, ale wspierali okoliczną ludność, remontując drogi, budując linie telefoniczne i energetyczne, kościoły, szkoły, sklepy. Żołnierze tej formacji dożywiali miejscową ludność, organizowali obozy harcerskie dla dzieci, dofinansowywali zakup odzieży, książek i podręczników dla dzieci.
Po prelekcji głos zabrał Pan Marek Nowacki – Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty oraz odczytany został list Pana Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego. Obaj Panowie dziękowali funkcjonariuszom Straży Granicznej za 28 lat ofiarnej pracy oraz dbania o spokój i bezpieczeństwo naszego państwa jak i wschodnich granic Unii Europejskiej. Pan Kurator zwrócił się również bezpośrednio do uczniów słowami Marszałka Józefa Piłsudskiego, iż „Honor jest duchem armii”, a mundur przymiotem miłości do ojczyzny, dlatego powinni nosić go z dumą i szacunkiem.
Młodzież mogła również obejrzeć film przybliżający codzienną służbę funkcjonariuszy Straży Granicznej. Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie płk SG Adam Pacuk przedstawił rolę i zadania Straży Granicznej. Zaprezentował również sprzęt i zasady rekrutacji do tej formacji.
Po prelekcji, w czasie poczęstunku, uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami tych służb, którzy bardzo zachęcali do wstąpienia w ich szeregi.

Organizator wyjścia: Monika Pęgier

ARCHIWUM

Skip to content
鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー