Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Wizyta w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Wizyta w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Opublikowano: 22-03-2019

19 i 22 marca 2019 r. uczniowie klas 1Mm, 1Ea i 1Eb Zespołu Szkół Mechaniczno – Energetycznych w Olsztynie udali się do Zamku Kapituły Warmińskiej, aby w tamtejszym Muzeum Warmii i Mazur podążać szlakiem wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Po pierwszym spotkaniu z uczonym na sławnej „Ławeczce Kopernika” przywitała nas Pani Przewodnik, która oprowadziła uczniów po komnatach astronoma oraz pokazała słynną tablicę astronomiczną – jedyny istniejący do dziś przyrząd wykonany własnoręcznie przez wielkiego uczonego. Zobaczyliśmy również kopie instrumentów astronomicznych i sprzęty pochodzące z czasów Kopernika. W gablotach można było zobaczyć teksty pisane własnoręcznie przez astronoma oraz jego sławny toruński portret. Dowiedzieliśmy się, że zajmował się on również tak przyziemnymi sprawami jak spisywanie przepisów, ustalanie wagi czy ceny chleba. Najlepiej jednak będziemy pamiętać to, że ponad pięć wieków temu przybył do naszego miasta i niedługo później w komnatach tego zamku zaczął spisywać wnioski, do jakich doszedł obserwując niebo we Fromborku. Resztę znamy już chyba wszyscy – „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – polskie go wydało plemię”.

Opiekunowie: Elżbieta Świerkocka i Monika Pęgier

ARCHIWUM

Skip to content
鶴橋ブランドコピー スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー グッチ スーパーコピー